‘İsrail, İran’ı vurdu’: Tahranlı yetkiliden ‘misilleme planı yok’ açıklaması

İran’ın İsfahan ve Tebriz kentlerinde bugün sabah saatlerinde patlama sesleri duyuldu. ABD basını, patlamaların İsrail’in İran’a yönelik ‘misilleme’ saldırısından kaynaklandığını aktarırken, İran basınına yansıyan haberlerde, söz konusu patlama seslerinin hava savunma sisteminin devreye girmesi ve üç mini insansız hava aracının (İHA) imha edilmesi nedeniyle duyulduğunu yazdı.

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey İranlı bir yetkili, İran’ın İsrail’e karşı acil bir misilleme planının olmadığını söyledi. İsminin verilmemesi şartıyla açıklamada bulunan yetkili, “Olayın yabancı kaynaklı olduğu doğrulanmadı. Dışarıdan herhangi bir saldırı almadık. Tartışma, bir saldırıdan ziyade bir sızmaya daha çok işaret ediyor” dedi.

UAEA: NÜKLEER TESİSLER ZARAR GÖRMEDİ

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) da bu sabah saatlerinde duyulan patlama seslerine ilişkin açıklamada bulundu. UAEA, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabından bu sabah yaptığı yazılı açıklamada, İran’daki nükleer tesislerin yaşanan olayda hasar görmediğini bildirdi. Ajansın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “UAEA, İran’ın nükleer tesislerinin zarar görmediğini teyit eder. Genel Direktör Rafael Mariano Gross, herkese son derece itidalli olma çağrısını yineler ve nükleer tesislerin askeri çatışmalarda asla hedef olmaması gerektiğini bir kez daha ifade eder. UAEA, durumu çok yakından izliyor.

ABD BASINI: İSRAİL, İRAN’A MİSİLLEME SALDIRISI BAŞLATTI

İlk olarak ABD’nin ABC News kanalı, sabah erke saatlerde, ABD’li bir yetkiliye dayandırarak verdiği haberde, İsrail’in İran’a yönelik saldırı düzenlediğini bildirdi. Saldırı haberi, daha sonra CBS News ve CNN tarafından da takipçilerine aktarıldı. Adı açıklanmayan ABD’li yetkililere dayandırılan haberlere göre, İsrail, yerel saatle cuma sabahı erken saatlerde İran’a yönelik bir karşı saldırı düzenledi. ABC News, İsrail’in aynı zamanda Suriye ve Irak’ta da bazı bölgeleri vurduğu yönündeki iddiaların doğrulanmadığını kaydetti.

CNN’e konuşan ABD’li yetkili ise Biden yönetiminin İsrail’in ‘İran’a yönelik bu karşı saldırısına yeşil ışık yakmadığını’ ve ABD’nin bölgede kapsamlı bir çatışma istemediğini vurguladı. Yetkili, İsrail’in saldırıdan önce, ‘İran’a yönelik sınırlı bir karşı saldırı düzenleyeceğini’ dün haber verdiğini ve ABD’nin bu saldırıyı ‘desteklemediğini’ kaydetti. Yetkili, saldırıda vurulan bölgenin nükleer tesis olmadığını belirtti.

İRAN BASINI PATLAMALARI ‘3 MİNİ İHA’ İLE AÇIKLADI

İran’ın İsfahan ve Tebriz şehirlerinde duyulan patlama sesleri sonrası İran medyası ise seslerin hava savunma sisteminin devreye girmesi ve üç mini insansız hava aracının (İHA) imha edilmesi nedeniyle duyulduğunu yazdı. İran Devrim Muhafızları Ordusu’na yakınlığıyla bilinen yarı resmi Fars Haber Ajansı, konuya ilişkin haberinde, İran’ın orta kesiminde yer alan, aynı zamanda nükleer tesise de ev sahipliği yapan İsfahan şehrindeki 8’inci Ana Jet Üssü yakınlarında patlama sesi duyulduğunu bildirdi.

İran devlet televizyonu da İsfahan’da çok sayıda İHA’nın hava savunma sistemi tarafından vurulduğu haberini geçti. Yarı resmi Mehr Haber Ajansı ise yerel saatle 04.00 dolaylarında İsfahan 8’inci Ana Jet Üssü civarında 3 mini İHA’nın alçak irtifa hava savunma sistemlerince etkisiz hale getirildiğini aktardı. İran resmi ajansı IRNA da haberinde, ülkenin bir çok yerinde hava savunma sistemlerinin devreye girdiğini, Tebriz’in kuzey batı bölgesinde hava savunma sisteminin şüpheli bir hedefi tespiti sonucu ateşlendiğini duyurdu.

Sabaha karşı bazı bölgelerde tespit edilen şüpheli hava cisimleri sonucu alçak irtifa hava savunma sistemlerinin devreye girdiği belirtilen haberde, ülkenin hiçbir yerinde büyük çaplı patlama olmadığı, uzun ve orta menzilli hava savunma sisteminin devreye alınmadığı aktarıldı. Sosyal medyada İsfahan’daki nükleer santralde patlama olduğu ve hasar oluştuğu yönündeki paylaşımlara ilişkin de İsfahan’daki kritik tesisler ve nükleer merkezlerde durumun güvenli olduğu, herhangi olumsuz bir durum yaşanmadığı ifade edildi.

Devlet televizyonu güvenilir olduğunu belirttiği kaynaklarına dayandırarak İsfahan’daki nükleer tesisin saldırıya uğramadığını aktarırken yarı resmi Tesnim Haber Ajansı da kentte herhangi bir füze saldırısı yaşanmadığını küçük İHA’ların vurulmuş olabileceğini bildirdi.

İsfahan’daki 8. Ana Jet Üssü’nde yaşanan olayla ilgili Ordudan yapılan açıklamada, “İsfahan’da duyulan patlama seslerinin hepsi hava savunma sistemine ait olup şehirde hiçbir patlama ve hasar olayı yaşanmamıştır” ifadelerine yer verildi.

SURİYE: İSRAİL, FÜZE SALDIRISI DÜZENLEDİ

Reuters’ın aktardığına göre, Suriye devlet basınına konuşan bir askeri kaynak, İsrail’in Suriye’nin güneyindeki hava savunma pozisyonlarına füze saldırısı düzenlendiğini söyledi.

İSRAİL ORDU SÖZCÜSÜ: YORUM YOK

İsrail ordusu ise İran’ın İsfahan eyaleti yakınlarında yaşanan patlamalara ilişkin yorum yapmaktan kaçındı. İsrail ordu sözcülüğü, AA muhabirinin İran’daki patlamalara ilişkin sorusu üzerine, ‘henüz bu konuda yorum yapmadıkları’ yanıtını verdi. Sözcülük, halka yapılan güvenlik talimatlarında henüz değişiklik yapılmadığını aktardı.

FAŞİST BAKAN: ZAYIF

Öte yandan, İsrail’in faşist Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ise ülkesinin İran’a düzenlediği iddia edilen saldırıyı ‘yetersiz bulduğu’ için rahatsızlığını ifade etti. İktidar partisi Likud milletvekili Tally Gotliv de saldırıyı ima ederek, bundan memnuniyetini dile getirdi.

Bakan Ben-Gvir, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail’in düzenlediği öne sürülen saldırının yetersizliğine işaret ederek, bunu ‘zayıf’ şeklinde nitelendirdi.

Başbakan Benjamin Netanyahu’nun partisi Likud’dan milletvekili Tally Gotliv de söz saldırıyı ima ederek sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. İsrail Meclisi’nde Güvenlik ve Dışişleri Komitesi üyesi olan milletvekili Gotliv, paylaşımında, “Günaydın sevgili İsrail halkı, gururla başınızı dik tutacağınız bir sabah. İsrail güçlü bir devlettir, caydırıcılığın yeniden tesis edilmesini umuyorum” ifadesini kullandı.

ABD BASINI: İSRAİLLİ YETKİLİLER, SALDIRIYI DOĞRULADI

ABD’nin New York Times (NYT) gazetesinde yer alan ve İsrailli yetkililere dayandırılan haberde, ‘İsrail ordusunun İran’a yönelik bir saldırı düzenlediğini doğruladığı’ iddia edildi. NYT gazetesinde yer alan haberde, İsrail’in İran’a yönelik son saldırısına ilişkin adı açıklanmayan İsrailli iki savunma yetkilisinin açıklamasına yer verildi. NYT’nin haberine göre, İsrailli yetkililer, yerel saatle cuma sabahı erken saatlerde ‘İsrail ordusunun İran’a yönelik bir saldırı düzenlediğini’ doğruladı.

ABD’NİN İSRAİL BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN GÜVENLİK UYARISI

Öte yandan, ABD’nin İsrail Büyükelçiliği, İsrail’in İran’a misilleme yaptığı yönündeki haberlerin ardından çalışanları ve onların aileleri için güvenlik uyarısında bulundu. Güvenlik uyarısında, Büyükelçilik çalışanları ve ailelerine Tel Aviv, Batı Kudüs ve Beerşeba şehirleri dışındaki bölgelere kişisel seyahatlerin kısıtlandığı belirtildi.

Açıklamada, bu kararın İsrail’in İran’a misilleme amaçlı bir saldırı düzenlediği yönündeki raporların ardından yaşanan ‘aşırı tedbir nedeniyle’ alındığı bilgisi verildi.

İRAN’DA ASKIYA ALINAN UÇUŞLAR NORMALE DÖNDÜ

İran devlet haber ajansı IRNA, İran Yol ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Hava Limanları ve Havacılık Şirketi’ne dayandırdığı haberinde, Tahran, İsfahan ve Şiraz ile ülkenin batı, kuzeybatı ve güneybatı bölgelerindeki tüm uçuşların askıya alındığı duyurdu. Uçuşların iptal edilmediği belirtilen açıklamada, yolcuların havalimanlarına gitmeden önce uçuşlarını kontrol etmesi gerektiği ifade edildi.

Bu açıklamanın üstünden yaklaşık 2 saat geçmesinden sonra da uçuşların yeniden başladığı, saat 10.30 Tahran-Tiflis uçuşu için biniş kartlarının verilmeye başlandığı kaydedildi. Tahran ve İsfahan havaalanlarında uçuşların durdurulması nedeniyle Ankara Esenboğa Havaalanı’na yönlendirilen Homa Hava Yollarına ait Roma-Tahran uçağının da yeniden Tahran’a yöneldiği kısa süre sonra inişe geçeceği aktarıldı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir