Gazze eylemi sonrası Ghent Üniversitesi’nden üç İsrailli kurumla bağlarını koparma kararı

Belçika’daki Ghent Üniversitesi Rektörü Rik Van de Walle, üniversitenin insan hakları politikası ile artık uyumlu olmadığı değerlendirilen İsrailli üç eğitim ve araştırma kurumu ile olan bağlarını koparma kararı aldıklarını açıkladı. Ghent de ABD’nin Columbia Üniversitesi’nde başlayan, ardından önce ABD’deki diğer üniversitelere, sonrasında dünyadaki pek çok okula yayılan Gazze’ye destek eylemlerine sahne oluyor.

Reuters’ın aktardığına göre, Ghent Üniversitesi, bu kapsamda, Holon Teknoloji Enstitüsü, MIGAL Galilee Araştırma Enstitüsü ve tarım araştırmaları yürüten Volcani Merkezi ile bağlarını koparma kararı aldı. Van de Walle, “İşbirliğimizin başında bu ortaklara verdiğimiz olumlu değerlendirmenin aksine, mevcut durumda bu ortakları Ghent Üniversitesi insan hakları testine göre (çok) sorunlu olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

‘TÜM KURUMLARLA BAĞLAR KOPARILANA KADAR İŞGAL SÜRECEK’

Ghent Üniversitesi’nde yürütülen bir incelemede, MIGAL Galilee Araştırma Enstitüsü ve Volcani Merkezi’nin İsrail’deki bakanlıklarla bağlarının olduğu tespit edildi ve bu kurumlarla olan ortaklıkların ‘artık arzu edilmediği’ ifade edildi.

Aynı incelemeye göre, Holon Enstitüsü’nün Gazze’deki eylemleri için orduya maddi destek sağlamasından ötürü, bu kurumla olan işbirliğinin de ‘sorunlu’ olduğu belirtildi. Üniversite sözcüsü, alınan bu kararın dört projeyi etkileyeceği bilgisini verdi.

İşbirliğinin sonlandırılacağı açıklanan üç kurumdan henüz bu karara ilişkin yorum gelmezken, Belçika’nın VRT kanalına açıklamada bulunan eylemciler, kararı memnuniyetle karşıladıklarını, ancak bunu sadece bir ilk adım olarak değerlendirdiklerini belirtti. Eylemciler, Ghent Üniversitesi ‘tüm İsrailli kurumlarla olan bağlarını koparana kadar’ üniversitenin bazı bölümlerini işgal etmeye devam edeceklerini kaydetti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir